ARTİMU’nun “Umut” Temalı İlk Çevrimiçi Sergisi Açıldı

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğretim elemanları tarafından oluşturulan çevrimiçi sanat galerisi ARTİMU’nun “umut” temalı ilk sergisi 07 Mayıs 2020 saat 14:00’da gerçekleştirilen çevrimiçi bir törenle açıldı.

Açılışta konuşan Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Tan, “Öğretim elemanlarımız bu sergiyle, Fakülte olarak Üniversitemize katkı sağlayacağımız bir alan oluşturdular. Bugün ARTİMU adıyla dijital bir sergi platformunun açılışını müjdelemiş oluyoruz. Artık farklı zamanlarda dijital sergiler, ses kayıtları ve tiyatro dramaları üzerine sergiler bu platformda sunulacak. Burada zaman içinde çok büyük bir dijital hafıza oluşturmuş olacağız.” dedi.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülfettin Çelik, açılış konuşmasında bu projeyle ilgili duyduğu heyecanı vurgulayarak “Böylesi günlerde Üniversitemizin var olan teknik imkânlarını bu şekilde kullanarak halka ulaşma çabası, bana farklı bir heyecan verdi. Çünkü şu an içinde bulunduğumuz modern hayat, insanı her yönüyle, belki de kendi iradesi ve kendi belirleyiciliği dışında, başkalarının tayin ediciliğinde inanılmaz şekilde kuşatıyor.” dedi. Serginin, insanı alıp sürükleyen bu modern dünyada kendisine kaçış bulabileceği bir sığınma adası olarak bambaşka bir fırsat sunduğunu belirten Rektör, “Üniversitemizin başta kendi mensuplarına ve Türkiyemize ve insanlığa daha yaşanılır, daha kemalata ermiş bir insanlık ortamı temin etmek üzere üstlenmiş olduğu misyonun gerçekleşmesinde bu serginin bir vesile olmasını ümit ediyorum.” diyerek Fakülte Dekanına ve emeği geçen tüm öğretim elemanlarına teşekkür etti; çalışmalarının devamını dileyerek her türlü desteği vereceklerini belirtti.

Ardından kısaca serginin amacı ve anlamından ve Bölümün yakın geleceğe yönelik planlarından bahseden Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı ve serginin küratörü Prof. Dr. Özlem Oğuzhan, katılımcılara çevrimiçi olarak sergiyi gezdirdi.

Çevrimiçi sergi bir ay boyunca, 07 Mayıs-07 Haziran 2020 tarihleri arasında artimu.medeniyet.edu.tr adresinden gezilebilecek.